” Dziecko afatyczne w szkole i przedszkolu”


Z ogromną radością chcielibyśmy poinformować o pojawieniu się na rynku wydawniczym pozycji ” Dziecko afatyczne w szkole i przedszkolu” pod redakcją Pani Anny Paluch i Pani Elżbieta Drewniak-Wołosz, wydawnictwo Komlogo.

 

Poniżej przedstawiamy opinie rodziców afatycznych dzieci na temat podręcznika:

Bożena (mama 13-letniego Marcina) – Przeczytałam poradnik i podczas jego lektury w sumie chciało mi się płakać. Dlaczego ? Ponieważ niestety jestem rodzicem, a nie specjalistą i żałuję, iż taki poradnik nie trafił do mnie , gdy syn miał 3-5 lat. Nie musiałabym go diagnozować do 10 roku życia . Nie musiałabym tracić zdrowia , czasu, pieniędzy i zaufania do tylu osób po drodze. Smutne, że książkowy afatyk musiał czekać tyle lat . Mam nadzieję, że dzięki poradnikowi inne dzieci będą miały dużo więcej szczęścia i dzięki temu w wieku mego syna będą miały szansę dużo lepiej funkcjonować . A do specjalistów mam prośbę, by słuchali głosu matki i tego co ją niepokoi i nie skupiali się wyłącznie na tym, iż dziecko dużo mówi, tylko też na tym jak mówi !!!!

 

Zuzanna (mama 4.5 l Bartka z afazją motoryczną) – Ja też już jestem po lekturze poradnika (ale jeszcze z pewnością nie raz do niego wrócę) i w tej chwili tak na szybko mam takie przemyślenia: jak dla mnie osobiście jest to bardzo duża dawka nie tylko wiedzy teoretycznej, ale praktyczne wskazówki jak mam postępować z moim dzieckiem, aby w jak najlepiej go wspomóc w terapii. Bo jak sami rodzice wiemy teoria teorią, ale dla nas chyba najważniejsze jest praktyczne doświadczenie na naszej drodze z afazją. I również mam nadzieję, jak Bożena, że kolejne dzieci borykające się z tym zaburzeniem rozwojowym trafią na specjalistów, którzy w trakcie diagnozy wykażą się zdrowym rozsądkiem i empatią – tak aby jak najszybciej i najlepiej można było okazać dziecku pomoc. Bo stracony czas ciężko nadrobić

 

Małgorzata ( mama 3,5 l Maćka) – mój egzemplarz ma już ślady „ zaczytania” i ślady łez również się tam znajdą. Uważam, że każdy rodzic i każdy specjalista pracujący z dzieckiem z afazją powinien się z tym podręcznikiem zapoznać. Ileż by to ułatwiło, ileż łez i frustracji byłoby mniej. Ile więcej rozumianych dzieci…

 

Mama Marcela – Przeczytałam i też płakałam … bo to cały mój mały Marcel … jego problemy … są teraz tak bardzo oczywiste …wiem teraz żeby wspomagać słowo obrazkami…że to nie jego wina, że nie pamięta co czytał i co robił w przedszkolu …wiem teraz, że mam jako matka rację i nikt nie powie, że jest inaczej …. mam prawo bronić swojego dziecka. Poradnik świetny … do poczytania dla specjalistów,  którzy mają pod opieką dzieci afatyczne. Mam taki spokój wreszcie w sobie, że to afazja …. a do specjalistów:  trochę pokory…. proszę przeczytajcie ten poradnik i bądźcie dobrymi specjalistami dla naszych dzieci … czasem warto słuchać rodziców, bo mają dużo racji i wiedzą co robią.

Zapomniałam dodać, że w poradniku jest pięknie napisane jak pracować i jak powinna wyglądać praca z dzieckiem o specjalnych potrzebach i o dostosowaniu form i metod pracy do niego…..a nie na odwrót: ( użyte jest piękne słowo ,,osiąganie sukcesów” jeżeli dziecko nie osiąga sukcesów w nauce tzn. że formy i metody nie są dostosowane do niego……to takie proste …..a jakże niemożliwe do wykonania w szkolnictwie).
Mama dziecka z afazją – Mam ten poradnik już jakiś czas i moje nieodparte odczucie żalu: dlaczego dopiero teraz, a nie jak mój syn miał 3 lata. Cóż czasu nie cofnę .Mam nadzieję ,że trafi do wielu rodziców, nauczycieli.. .Myślę , że super by było gdyby wiadomość o tym poradniku dotarła jeszcze szerzej 🙂

 

Mama dziecka z afazją – Myślę że każda z nas której dziecko jest już starsze jest trochę zawiedziona ….. ale myślę, że to jest następny krok naprzód dla następnych dzieci,  które są jak najwcześniej diagnozowanie.

 

Mama dziecka z afazją – Przyznam,  że nie mam książki. Myśl o niej wywołuje jednak refleksje, by zanieść ją do pierwszej -w życiu mojego dziecka (2 latka wówczas) – PPP i choćby położyć na korytarzu. Bo choćby nikt tam nie pomógł logopedycznie kolejnemu dziecku i nie sprostał terapii dziecka z afazją to choćby KORYTARZ STOLIK I TEN PORADNIK pomógł rodzicowi i uświadomił w czym problem.

 

Mama dziecka z afazją – Przeczytałam. Żałuję, że dopiero teraz…. To nie tylko poradnik dla nauczycieli, to także ważna pomoc dla rodzica, bo przecież to my najwięcej z naszymi dziećmi pracujemy. Powinien być w KAŻDEJ biblioteczce każdej osoby pracującej z afatykiem. Mądry nauczyciel uczy się cały czas, nauczycielu zakup tę książkę! WARTO!