Dzieci a sport


 

Moje dziecko z afazją a sport. Jazda konna, na rowerze, hulajnodze, deskorolce, rolkach, a może pływanie? A może jakaś dyscyplina zespołowa? Lubi się ruszać czy raczej unika wysiłku?

Takie pytanie zadaliśmy rodzicom dzieci z afazją.

 

Marcin lat 12 – jest z tych dzieci z turbodoładowaniem, zatem lubi ruch. Jazda na rowerze najpierw biegowym, potem z oporami i trudnościami z pedałkami w wieku 5,5 lat. Bez problemu hulajnoga i deska. Z powodu lęków matki bez prób na rolkach, może za rok… Pomimo szkółki na basenie od 4 roku życia pływanie pozostawia wiele do życzenia. W wodzie niestety unika wysiłku.

Pitu lat 4,5 – jest ruchliwy ale na razie żadna konkretna dyscyplina sportowa nie zdążyła go wciągnąć.

Maciek lat 3,5 – bardzo lubi pływać, oprócz „nurków 🙂 ze względu na ogromne problemy z integracją przedsionkową wszelkie rowery, hulajnogi, deskorolki odpadają.
Uwielbia biegać zwłaszcza za piłką? 🙂

Monisia lat 4,5 – genialnie jeździ na hulajnodze trójkołowej od prawie dwóch lat (dwa kółka z przodu, jedno z tyłu) na rowerku biegowym jej nie idzie, więc dzisiaj rozpoczęliśmy naukę na 4 kółkach – na razie się nie zniechęca . Gry zespołowe nie idą jej – nie lubi się dzielić, nie lubi przegrywać. A basen tylko rekreacyjnie – głównie zjeżdżalnie i wskakiwanie na rodziców plecy 🙂

Kamil lat 4 – ogarnia rowerek biegowy, lubi basen ale musi być asekurowany, uwielbia się wspinać na wszystko… dosłownie 🙂 hulajnogę zaczniemy mu podsuwać, w zeszłym roku 4 kołową lubił.

Róża 7 lat – z rowerem walczymy od 3 sezonów. Teraz potrafi samodzielnie przejechać 600m. Hulajnoga 3 koła. Rolek nie chce założyć. Na basenie przyklejona do rodzica. W jeziorze próbuje sama pływać.

Dawid lat 3,9 – uwielbia jeździć na rowerze biegowym, na każde wyjście z domu pyta gestami czy może wziąć rower. Bardzo dobrze wychodzi mu tez kopanie piłki do bramki, rzucanie i łapanie.

Michał 7 lat – w wieku 4 lat nauczył się jeździć na rowerze dwukołowym, łyżwy, rolki opanowane ale myślę ze jeszcze troszkę i będzie śmigał, poza tym lubi gry planszowe – nie lubi przegrywać. Uwielbia biegać, skakać (chodził rok na football academy ale mu się znudziło).

Miłosz 6 lat – jest dzieckiem bardzo ruchliwym ale dopiero w tym roku zaczął jeździć na rowerze. Uwielbia basen, pływanie, wszelkie zabawy na świeżym powietrzu, deskorolkę, chodzenie po krawężnikach i spacery.

Bartek 14lat – rower, hulajnoga, deska, narty, basen, karate i bieganie ale nie za bardzo piłka.

Kuba lat 11 – bardzo lubi pływać, pływa przyzwoicie (zajęcia z pływania 1x tydzień już 4. rok), lubi jazdę na hulajnodze. Umie jeździć na rowerze, ale słabo mu to wychodzi i nie lubi. Generalnie twierdzi, że nie lubi się ruszać i męczyć :), ale zawsze jest chętny na basen. Przy długim chodzeniu marudzi, ale jest w stanie bez problemu przejść 5-6 km jeśli ma z kim rozmawiać o interesujących go rzeczach (lego, minecraft) i nie koncentruje się na drodze.

Paweł lat 8 – lubi grać w piłkę, trenuje judo, uwielbia jeździć na rowerze (ale nauczył się dopiero w wieku 7 lat), wspinać się, biegać. Cały czas w ruchu, bardzo lubi być aktywny.

Piotr lat 8 – lubi grać w piłkę, jeździć na rowerze (jeździ gorzej niż brat, ciągle ma z tym problemy,ale walczy),wspinać się, ale szybko się męczy, co jest związane z problemami z napięciem mięśni.

Dominik lat 4 – kocha rower biegowy i hulajnogę balansową. Lubi biegać i wspinać się na wszystko co się da.

Ola lat 3,5 – rower biegowy odpada. Boi się. Hulajnoga zaczyna się uczyć i w miarę jej to wychodzi.

Ania lat 3 – uwielbia grać w piłkę,odbijać balonik i rower biegowy.

Nikola lat 11 – uwielbia konie a wszystkie inne aktywności niestety sprawiają jej ogromną trudność 🙁 Na drabinki wręcz boi się wspinać ogólna koordynacja słaba 🙁

Marcel lat 8 – zawsze ruchliwy, z tych co nie siedzą w miejscu. Na rowerku biegowym nauczył się jeździć w wieku 3 lat i trudno mu było się przestawić na dwukołowy (w wieku 6 lat). Lubi grać w piłkę, zaczęliśmy chodzić na basen bo uwielbia wodę. Bardzo lubi się wspinać na skałki. Nie lubi chodzić na dłuższe dystanse.

Erwin lat 12 – od małego pełen energii, podejrzenie adhd, teraz się uspokoił. Pierwszy pojazd sportowy – hulajnoga opanowana do perfekcji w wieku lat 4. Rower mniej więcej w tym samym wieku. Później próbował jazdy na rolkach i deskorolce (5-6 lat), ale bez zamiłowania. W wieku lat 6 zaczął naukę jazdy na nartach, to go wciągnęło. Obecnie każdej zimy spędza tydzień na nartach (dosłownie, od rana do wieczora z przerwa na obiad), w przyszłym roku odbędzie ostatni stopień, najwyższy. Już wspomina, ze później chce spróbować snowboard. Od roku chodzi na Karate, też go wciągnęło.

Maks lat 7 – uwielbia wszelki ruch na świeżym powietrzu od spacerów po grę w piłkę, bieganie, jeździ na hulajnodze, na rowerze, wspina się na drabinki, chodzi po oponach…

Marysia lat 4,5 –  roku świetnie jeździ na nartach. Hulajnoga, biegaczek, pływa strzałką na plecach a na brzuchu jeszcze w rękawkach.

Franek lat 7 – pełny energii, na rowerku biegowym zaczął w wieku 2,5 roku, jeździ na rowerze ale z bocznymi kółkami boi się bez, różnego rodzaju zabawy na wolnym powietrzu np piłka nożna, rzucanie piłką, biegi, hulajnoga, huśtawka, zjeżdżalnie, wchodzenie na drabinki ale nie wysoko gdyż jest bardzo ostrożnym dzieckiem, różnego rodzaju zabawy w wodzie np z piłką, próby pływania.

Antosia lat 6 – na hulajnodze jeździ jak sama mówi jak wyścigówka, na rolkach idzie jej średnio ale lubi jeździć. Nie lubi długich spacerów bo ją nogi bolą i włącza tryb „jojczenia i płaczu”. Z tatą uwielbia grać w piłkę nożną a na zajęciach SI lubi grac w hokeja, którego uwielbia.

Jasiek lat 6,4 – biegówka szalona jak miał 3.5. Rower dwukołowy w pędzie strasznym drugi sezon. Narty super 3 sezon. Basen lubi ale jeszcze nie pływa samodzielnie, za to nurkuje i prycha jak konik. Piłkę lubi i gra, ale szkółka mu się znudziła. Znaczy współzawodnictwo skutecznie go zniechęca, ostatnio mocno przeżywa każdą przegraną.

Filip lat 6 – rower jeździ ale nie chce hulajnoga super rolki jeździ super basen jak był mniejszy bardziej był odważny teraz wszystkiego się boi piłka go nie interesuje ale ogólnie lubi ruch na świeżym powietrzu.

Theo lat 10 -od zawsze bardzo ruchliwy i w biegu. Rower, hulajnoga, rolki , skateboard … Zero problemów . Grał w hokeja na rolkach jako 6 latek, w tenisa od lat z przyjemnością. Jeździ konno. Niestety do wszystkich zajęć zorganizowanych grupowych szybko się zniechęca. Oczywiście kopie z kolegami piłkę w parku, w szkole często grają w kosza. Od przyszłego tygodnia ma zajęcia z klasą na basenie. Niestety wody przez te lata musieliśmy często unikać, że względu na dość częste wystawowe zapalenie ucha. A wodę kocha.

Kuba i Kacper lat 3,5 – kochają jazdę na rowerku biegowym, są bardzo ruchliwymi dziećmi i nie potrafią długo wysiedzieć w spokoju 🙂

Kamil lat 8 – uwielbia rower i różne wspinaczki. Wszędzie wlezie i się nie boi. Na rower dwukołowy wsiadł i od razu pojechał, nie miał biegowego wiec tym bardziej sukces. Chodzi na treningi piłki nożnej z wielkim zaangażowaniem. Inne zabawy podwórkowe to piasek i budowle piaskowe.

Leo lat 4 – kocha wszystkie sporty – najbardziej rower, pływanie i wszystkie tory przeszkód, jest mega sprawny.

Bartek lat 7 – rower na dwóch kółkach ogarnia rewelacja, hulajnoga ogarnięta, na piłkę nożną chodzi, judo trochę, coś nam trudno się nauczyć pływać, ale robimy to tylko w czasie wakacji. Ogólnie ruchowiec 😉

Maciuś 5 lat – próbuje trzeci sezon rowerowy z czterema kółkami. Rowerek biegowy jest opanowany, rolki nie ma szans, hulajnoga trójkołowa jeździ ale ostrożnie. Basen czy jezioro lubi ale w kapoku siedzi wtedy cały dzień. A i jeszcze samochodziki jeździki uwielbia.

Jaś w lipcu 5 lat – Uwielbia sport w tym rower hulajnogę piłkę nożną. Na basen na razie nie chodzi bo ma dreny
Od zimy tego roku łyżwy wiec będzie w wakacje podejście do rolek. Rower już na 2 kołach od 3 miesięcy.

Bartek lat 4,4 – uwielbia piłkę ,rower (do niedawna biegowy)a od paru dni zwykły (i o dziwo jak już załapał o co chodzi z tym pedałowaniem to już z utrzymaniem równowagi nie ma problemu), jeździ na hulajnodze ale już nie tak chętnie jak na rowerze,basen podobnie -styl na leniwca 😉 no i oczywiście skoki na trampolinie i wszelakiego rodzaju wspinaczki (nie zważając na to,że matka ma już stan przedzawałowy 😉

Maciej lat 6,5 – rower woli rzucić do rowu i biec, ale i tak już chociaż na nim pojedzie, hulajnoga trochę, rolki słabo, chodzący żywioł, lubi basen i quada elektrycznego. Byliśmy też na łyżwach w zimę, ale ciężko. Na karate nie mógł się skupić.

Pawełek lat 8 – lubi długie spacery, chodzenie po górach, uwielbia jeździć na hulajnodze, a od miesiąca również na rowerze (jego ostatni wyczyn to 20 km na rowerze ).

Mikołaj lat 6,5 – uwielbia jazdę na rowerze i hulajnodze.

Dominika lat 7 – niby lubi sporty i bardzo się cieszy z każdej nowej aktywności, ale niestety nie wszystko jej wychodzi. Boi się jazdy na rowerze, ale cały czas chce jeździć. Chce iść na narty, ale samodzielna jazda jej nie wychodzi. Uwielbia chodzić na plac zabaw – huśtawki, zjeżdżalnie i karuzele to jej żywioł 🙂 Ostatnio nauczyła się przechodzić po drabinkach wisząc na rękach. Jest z tego tak dumna, że wszystkim o tym opowiada. Ogólnie jest bardzo aktywna sportowo, ale ma trudności które często wynikają z lęku przed ich pokonaniem.

Aleks lat 5 – jest małą torpedą. Rowerek biegowy,hulajnoga 3 koła, rower 4 kółka to jego miłość,ale tak po skończeniu 3,5 bo wcześniej nie chciał. Po dniu dziecka startujemy z hulajnoga 2 kołową i rolko-wrotkami.

Wiki lat 4 – bardzo lubi być w ruchu. Basen to jest Jej żywioł (chodzi co tydzień od 8 m-ca życia) Uwielbia hulajnogę. Teraz jesteśmy na etapie nauki na większym rowerze 😉
Lubi się huśtać i skakać na trampolinie. Jedyne co to nie załapała rowerka biegowego, który dzieci uwielbiają 🙁 W ogóle Jej nie zainteresował i rzuciła w kąt :/

Maciej lat 8 – bardzo ruchliwy, aktywny sportowo basen,jazda na rowerze,hulajnoga i bieganie na dystans 😉

Julia lat 9– kocha jazdę na koniach, uwielbia hulajnogę. Lubi jeździć na rowerze ale wychodzi jej to bardzo słabo, ze względu na osłabione napięcie mięśniowe. Rolki odpadają. Basen i wodę uwielbia ☺

Miki lat 13 – ruchliwy jednak ma problemy z równowagą jako dziecko często się przewracał, jazdę na rowerze opanował w wieku 8 lat, biernie podchodzi do aktywności fizycznej jedyne co uwielbia to pływanie co niezmiernie mnie cieszy 🙂

Szymon lat 9 – rower, basen piłka nożna. Uwielbia ruch jest bardzo energiczny 😉

Gosia lat 10 – uwielbia gimnastykę, jazdę na rowerze, rolkach, hulajnodze, a teraz zaczyna na desce. Dwa razy w tygodniu basen ( dobrze pływa).

Małgosia lat 6 – bardzo energiczna i ruchliwa, niestety z problemami z równowagą. Uwielbia rower, ale jeździ z bocznymi kółkami, jazdę na hulajnodze, zumbę, skakanie na trampolinie.

Tymek, lat 10 – lubi się ruszać, ale sam musi dobierać sobie aktywność. Kocha jeździć w góry i choć dość szybko się męczy, to zawsze dociera do celu 🙂 sportów zespołowych raczej unika- trochę boi się i bardzo nie lubi porażek, które go bardzo smucą.

Andrzej, lat 9 (rocznikowo 10) – uwielbia aktywność fizyczną. Kocha grać w piłkę nożną, jeździć na rowerze, biegać, pływać. Zarówno spontanicznie, jak i podczas zajęć zorganizowanych/grupowych.
I to nas cieszy 🙂

Szymon lat 9,5 – zdecydowany zwolennik piłki nożnej (jego idolem jest Neymar). Trenuje od 2 lat. W ogóle uwielbia wszelkie zabawy na świeżym powietrzu. Na rowerze na dwóch kołach nauczył się mając niecałe 4 lata. Oprócz tego hulajnoga, deskorolka i rolki. Tej zimy po raz pierwszy miał narty i… chyba złapał bakcyla 😉

Ania lat 8 – tylko by była w ruchu. Zimą się męczy oprócz dodatkowych zajęć. Rower, hulajnoga, plac zabaw to podstawa 🙂

Maja lat 7 – niby lubi ruch, a jednak…. bardzo ostrożna, boi się wspinać, skakać, często się potyka. Ze schodów schodzi tylko przy poręczy. Rolki, łyżwy odpadają- panicznie się boi. Rower ma, niemniej praktycznie w ogóle na nim nie jeździ, do tej pory nie przesiadła się na dwa kółka, nie umie pokonać lęku, do tego dochodzi wstyd przed rówieśnikami, że tak słabo jej to wychodzi. Uwielbia jeździć na koniach. Od roku regularnie uczęszcza 2 razy w tygodniu na basen. początki były „ciężkie”, natomiast na chwile obecną jedna z najlepszych w grupie wiekowej 7-10 lat- basen dla niej to największa przyjemność. Gry zespołowe nieźle, nadzwyczaj dobrze wychodzi jej gra w piłkę nożną- nawet poważnie zastanawiamy się nad zapisaniem jej do dziewczęcej drużyny KKS Czarni Sosnowiec 🙂